Šampanas: istoriniai faktai
2 min readNuo seno šampanas yra laikomas putojančiu vynu. Iš dalies tai yra tiesa. Šis putojantis gėrimas kilęs iš Prancūzijos Šampanės provincijos, kur III amžiuje buvo auginamos vynuogės. O štai 1800 m. Vaistininkas François iš Chalon išrado modernų buteliuką, kuriame atsižvelgiama ne tik į stiklo spalvą, bet ir į jo storį ir formą. Šiandien be šampano neapsieina nė vienas šventinis susibūrimas. Visis norime kuo kokybiškesnio produkto. Nesijaudinkite pirkti šampaną galite specializuotose parduotuvėse, kurios tausodamos savo gerą vardą parduodą išties kokybišką produkciją.
Įdomus faktas tas, jog šampano butelis gali kainuoti labai brangiai, bet tikrai ne dėl paties gėrimo. Viskas dėl butelio. Sakykim, butelis yra pagamintas stiklo meistrų, turi auksinį logotipą su tobulu deimantu viduryje. Tai – labiau kolekcininkų džiaugsmas ir investicija, nei gėrimo butelis.
Putojančio šampano buteliais dabar labai madinga sveikinti ne tik pirmuosius finišą pasiekusius lenktynininkus, bet ir krikštyti laivus. Jie sudaužomi į naujo laivo korpusą. Labai blogas ženklas, jeigu butelis nesudūžta.
Šamano butelyje yra tikrai labai didelis slėgis. Jis siekia net apie 6,2 barus. Be abejonės, Aišku, viskas priklauso nuo to, ar kas nors tą šampano butelį kratė, ar jis ilgai stovėjo nejudinamas. Yra nustatytas toks rekordas, kad šampano butelio kamštis nuskriejo net 56 metrus. Galima tik įsivaizduoti, kaip įspūdingai tai atrodė.
Ar galite patikėti – šampanas gerina atmintį. Aišku, kalbame ne apie piktnaudžiavimą šiuo tauriuoju gėrimu. Redingo universiteto mokslininkai nustatė, kad 1-3 taurės šampano padeda kovoti su senatvinės demencijos simptomais.
Tikriausiai įdomu, kaip atsirado šampanas – brut? Vyndarys Viktoras Lambertas 1874 m. sukūrė fermentacijos technologiją, kuri vyno rūgštį paverčia pieno rūgštimi. Taip atsirado brut – labai sausas šampanas. Jis šiuo metu populiariausias pasaulyje.